portal osiedli, dzielnic i miast

Gdańsk Myśliwskie - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Myśliwskie 3 - sprawy osiedlowe » Forum » Nieuzasadniony podział kosztów wspólnych nieruchomości!!!
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Nieuzasadniony podział kosztów wspólnych nieruchomości!!!

Idź do strony Poprzednia    1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
mborek 
   

Stały bywalec


Dołączył: Pon Paź 26, 2009 14:21
Posty: 69
Skąd: Morena

PostWysłany: Pon Lis 09, 2009 22:33    Temat postu: Re: Nieuzasadniony podział kosztów wspólnych nieruchomości!!!

sz_elmo napisał:
Rozwiązanie proponowane przez Państwa może zostać zaskarżone przez członka wspólnoty. Później odniosę się do tego bardziej szczegółowo - chociaż będę się pewnie powtarzał.....

Pozdrawiam,
A.C.


Może, ale nie musi, jakoś Posesji nikt nie zaskarżył.

Wg mnie powinniśmy płacić wg następującego rozliczenia:
właściciele mieszkań - opłąty za części wspólne,
właściciele piwnic - opłaty za energię elektryczną w piwnicach
właściciele miejsc postojowych naziemnych- opłaty za utrzymanie dróg,
właściciele hal garażowych - opłaty za utrzymanie dróg + koszty utrzymania hali

Według mnie taki podział jest sprawiedliwy i nikt nie powinien mieć pretensji.

Jestem po konsultacjach z innymi zarządcami i nic nie stoi na przeszkodzie żebyśmy tak podzielili koszty utrzymania. Zgodnie z ustawą wciągu 6 tygodni może ktoś uchwałę zaskarżyć, jeżeli tego nie zrobi to uchwała obowiązuje. Można też porozmawiać z pania Agnieszka Pacuk z INPRO, bo taka sytuacja jest też w innych inwestycjach (np. Myśliwskie 2), a tylko nasza wspólnota w ten sposób się rozlicza.

Jakoś mam wrażenie, że zarząd nie próbuje rozwiązać tej kwestii i jest szczęśliwy, że wrzucił większą część utrzymania na posiadaczy miejsc garażowych.

Oczywiście możemy uchwalić też, że zwroty i zyski we wspólnocie dzielimy zgodnie z metrażem mieszkań.

Prosze rozwżyć tą propozycję i zastanowić się uczciwie co jest sprawiedliwsze, a chyba wszyscy chcemy by żyło nam się tu dobrze. Bo jak tak się to zostawi to będą zgrzyty między właścicielami miejsc w hali a pozostałymi mieszkańcami.

Pozdrawiam!
Kamayg 
   

Forumowicz


Wiek: 52
Dołączył: Pon Paź 12, 2009 14:22
Posty: 107
Skąd: gdańsk

PostWysłany: Wto Lis 10, 2009 0:32    Temat postu: Re: Nieuzasadniony podział kosztów wspólnych nieruchomości!!!

mborek napisał:

Wg mnie powinniśmy płacić wg następującego rozliczenia:
właściciele mieszkań - opłąty za części wspólne,
właściciele piwnic - opłaty za energię elektryczną w piwnicach
[b]właściciele miejsc postojowych naziemnych- opłaty za utrzymanie dróg,
właściciele hal garażowych - opłaty za utrzymanie dróg + koszty utrzymani
a hali[/b]
Pozdrawiam!

Wg takiego toku rozumowania lokatorzy, ktorzy nie mają miejsc postojowych naziemnych, ani miejsc w garażu powinni absolutnie oddac swoje piloty, bo nie płacą za drogi. Wiec nie powinni np. przywozic swoich zakupów pod dom, bo nie partycypują w kosztach wspólnych dróg. Absurd, prawda?
mborek 
   

Stały bywalec


Dołączył: Pon Paź 26, 2009 14:21
Posty: 69
Skąd: Morena

PostWysłany: Wto Lis 10, 2009 7:00    Temat postu: Re: Nieuzasadniony podział kosztów wspólnych nieruchomości!!!

Kamayg napisał:
mborek napisał:

Wg mnie powinniśmy płacić wg następującego rozliczenia:
właściciele mieszkań - opłąty za części wspólne,
właściciele piwnic - opłaty za energię elektryczną w piwnicach
[b]właściciele miejsc postojowych naziemnych- opłaty za utrzymanie dróg,
właściciele hal garażowych - opłaty za utrzymanie dróg + koszty utrzymani
a hali[/b]
Pozdrawiam!

Wg takiego toku rozumowania lokatorzy, ktorzy nie mają miejsc postojowych naziemnych, ani miejsc w garażu powinni absolutnie oddac swoje piloty, bo nie płacą za drogi. Wiec nie powinni np. przywozic swoich zakupów pod dom, bo nie partycypują w kosztach wspólnych dróg. Absurd, prawda?


Można to zmienić, ale wg idea takiego podziałów kosztów jest słuszna
sz_elmo 
   

Aktywny Forumowicz


Dołączył: Czw Sie 02, 2007 12:36
Posty: 257
Skąd: Gdańsk-Morena

PostWysłany: Wto Lis 10, 2009 7:58    Temat postu: Re: Nieuzasadniony podział kosztów wspólnych nieruchomości!!!

mborek napisał:
Może, ale nie musi, jakoś Posesji nikt nie zaskarżył.


Firma Posesja nie działała wg zatwierdzonego planu gospodarczego. W rzeczywistości nie płaciliśmy zaliczek (mimo, że w takiej formie rozliczenia dostawaliśmy) a byliśmy obciążani kosztami funkcjonowania osiedla. Gdyby Posesja rozliczała się z nami prawidłowo, to powinniśmy dostawać faktury zamiast tego, co dostawaliśmy.

Sytuacja obecna i wcześniejsza nie mogą być porównywane.


mborek napisał:

Wg mnie powinniśmy płacić wg następującego rozliczenia:
właściciele mieszkań - opłąty za części wspólne,
właściciele piwnic - opłaty za energię elektryczną w piwnicach
właściciele miejsc postojowych naziemnych- opłaty za utrzymanie dróg,
właściciele hal garażowych - opłaty za utrzymanie dróg + koszty utrzymania hali

Według mnie taki podział jest sprawiedliwy i nikt nie powinien mieć pretensji.


Taki podział jest sprawiedliwy z Pańskiego punktu widzenia - gdyż (zapewne) jest Pan posiadaczem miejsca w hali garażowej (i ewentualnie) piwnicy. Jest niesprawiedliwy z punktu widzenia mieszkańców, którzy nie posiadają miejsca w hali garażowej.

Nie wiem, czy jest Pan posiadaczem mieszkania na naszym osiedlu - jeśli tak, to proszę o taką informację. Odnoszę bowiem wrażenie, że wśród osób (nie twierdzę, że jest to Pan), które najbardziej naciskają na zmianę sposobu rozliczania jest osoba/osoby, które posiadają na naszym osiedlu jedynie miejsca w halach garażowych (takich osób - 'zza płotu' - jest ~10-12). 'Lobbing' takich właścicieli jest zrozumiały - jednak niezgodny z interesem wspólnoty.

mborek napisał:

Jestem po konsultacjach z innymi zarządcami i nic nie stoi na przeszkodzie żebyśmy tak podzielili koszty utrzymania. Zgodnie z ustawą wciągu 6 tygodni może ktoś uchwałę zaskarżyć, jeżeli tego nie zrobi to uchwała obowiązuje. Można też porozmawiać z pania Agnieszka Pacuk z INPRO, bo taka sytuacja jest też w innych inwestycjach (np. Myśliwskie 2), a tylko nasza wspólnota w ten sposób się rozlicza.


Zapewniam Pana, że takie rozwiązanie zostanie od razu zaskarżone - pisałem już o tym wcześniej. I nie zrobi tego ktoś, kto miejsca w hali nie posiada - a wręcz przeciwnie - osoba, która takie miejsce ma.

mborek napisał:
Jakoś mam wrażenie, że zarząd nie próbuje rozwiązać tej kwestii i jest szczęśliwy, że wrzucił większą część utrzymania na posiadaczy miejsc garażowych.


Podkreślam jeszcze raz - Zarząd nic na nikogo nie wrzucił. Postępujemy zgodnie z przepisami prawa. Prosiłbym, aby w ferworze dyskusji nie rzucał Pan bezpodstawnych oskarżeń. Dyskutujmy rzeczowo i merytorycznie.

mborek napisał:
Oczywiście możemy uchwalić też, że zwroty i zyski we wspólnocie dzielimy zgodnie z metrażem mieszkań.


Jak na razie nie mamy szans na żadne pożytki - mój przykład był hipotetyczny.

mborek napisał:
Prosze rozwżyć tą propozycję i zastanowić się uczciwie co jest sprawiedliwsze, a chyba wszyscy chcemy by żyło nam się tu dobrze. Bo jak tak się to zostawi to będą zgrzyty między właścicielami miejsc w hali a pozostałymi mieszkańcami.


Właśnie tym się zajmujemy - sprawiedliwym podejściem w rozliczeniach kosztów funkcjonowania osiedla. Jeśli uważa Pan, że sprawiedliwe rozliczanie kosztów może być powodem zgrzytów, to ja nie mam argumentów. Zapytam tylko - kto takie zgrzyty będzie wywoływał? - i czemu jest winien sąsiad, który nie ma miejsca w hali?

Adresatów (ewentualnych) pretensji wskazywałem już wcześniej - ustawodawca oraz INPRO. Nikt inny nie podejmował decyzji, które skutkują teraz tym, co wynika z prawnego stanu naszego osiedla.

Pozdrawiam,
Arkadiusz Chyliński
mborek 
   

Stały bywalec


Dołączył: Pon Paź 26, 2009 14:21
Posty: 69
Skąd: Morena

PostWysłany: Wto Lis 10, 2009 15:17    Temat postu: Re: Nieuzasadniony podział kosztów wspólnych nieruchomości!!!

sz_elmo napisał:
Nie wiem, czy jest Pan posiadaczem mieszkania na naszym osiedlu - jeśli tak, to proszę o taką informację


Tak jestem posiadaczem mieszkania na naszym osiedlu
sz_elmo napisał:
Podkreślam jeszcze raz - Zarząd nic na nikogo nie wrzucił. Postępujemy zgodnie z przepisami prawa. Prosiłbym, aby w ferworze dyskusji nie rzucał Pan bezpodstawnych oskarżeń. Dyskutujmy rzeczowo i merytorycznie.


Trochę tak, bo chyba nikt nie był poinformowany co idzie ze zmianami które zarząd przeprowadził, a przeprowadził je szybko.

sz_elmo napisał:
Zapewniam Pana, że takie rozwiązanie zostanie od razu zaskarżone - pisałem już o tym wcześniej. I nie zrobi tego ktoś, kto miejsca w hali nie posiada - a wręcz przeciwnie - osoba, która takie miejsce ma.


Powtarzam jeszcze raz, inne wspólnoty ( które mają takie samą sytuacją z halą garażową ) znalazły rozwiązanie takiej sytuacji. Czy to, że jesteśmy dużą wspólnotą to znaczy, że my nie możemy spróbować.

sz_elmo napisał:
Właśnie tym się zajmujemy - sprawiedliwym podejściem w rozliczeniach kosztów funkcjonowania osiedla. Jeśli uważa Pan, że sprawiedliwe rozliczanie kosztów może być powodem zgrzytów, to ja nie mam argumentów. Zapytam tylko - kto takie zgrzyty będzie wywoływał? - i czemu jest winien sąsiad, który nie ma miejsca w hali?


Zobaczy Pan, że użytkownicy hali się upomną
Miejsc w hali garażowej jest około 100 czyli mniej więcej połowa mieszkańców posiada miejsce w hali. Rozumiem, że wspólnoty nie obchodzi hala garażowa, bo jest własnością tych 100 osób i w tej chwili nie są przeznaczane żadne pieniądze na ewentualne naprawy w hali. Czyli jak np za 2 lata hala będzie wymagała napraw to nie będzie na nią pieniędzy i użytkownicy będą musieli wyłożyć z własnych kieszeni. Taka jest pańska ( zarządu ) stanowisko. Proszę powiedzieć jeśli się mylę.

Moim zdaniem wspólnota też powinna się opiekować halą. CZy może trzeba utworzyć własną wspólnotę posiadaczy miejsc w hali garażowej. I będziemy rozliczać się między tymi wspólnotami

sz_elmo napisał:
Adresatów (ewentualnych) pretensji wskazywałem już wcześniej - ustawodawca oraz INPRO. Nikt inny nie podejmował decyzji, które skutkują teraz tym, co wynika z prawnego stanu naszego osiedla.


Można tak podchodzić do sprawy, ale jak pytałem czy to jest sprawiedliwe i nie wynikną z tego problemy jak wyżej opisałem.

Rozumiem Pańskie stanowisko i naprawdę przyjmę sposób rozliczanie zaakceptowany przez większość, ale sądząc po ilości głosów przeciwnych nie jest on akceptowalny dlatego zachęcam do dyskusji. CZekam na odpowiedź szczególnie jak to będzie z naprawami w hali, żeby ludzie się nie zdziwili za jakiś czas.
marioski 
   

Zaglądajacy


Dołączył: Sob Maj 02, 2009 17:56
Posty: 10
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Wto Lis 10, 2009 20:29    Temat postu: Re: Nieuzasadniony podział kosztów wspólnych nieruchomości!!!

Mi także nie nie podoba się sposób rozliczania za miejsce w hali garażowej i chyba nikogo nie powinno dziwić, że właściciele nie chcą płacić 70 -100 zł miesięcznie za swoją własność. Nikt nie mówi, że ma być za darmo ale te stawki są zabójcze.

Nie wiem, czy dobrze rozumiem ale czy między innymi z pieniędzy które płace za garaż będą utrzymywane miejsca parkingowe na naszym osiedlu? Czy będą odśnieżane, ochraniane, sprzątane i ewentualnie naprawiane (kratka wzmacniająca podłoże chyba w końcu popęka) ze wspólnych pięniędzy? Właściciele tych miejsc zdaje sie nic za nie nie płacą. Jeśli tak to nie wiem czy to jest sprawiedliwe i nie pocieszy mnie fakt, że jest to własność wspólna. Ja z niej nie korzystam.

Pozdrawiam
Kamayg 
   

Forumowicz


Wiek: 52
Dołączył: Pon Paź 12, 2009 14:22
Posty: 107
Skąd: gdańsk

PostWysłany: Wto Lis 10, 2009 23:05    Temat postu: Re: Nieuzasadniony podział kosztów wspólnych nieruchomości!!!

członkowie zarządu
czyżby jedyny sposób na ten problem to renegocjowanie stawek płaconych zarządcy za m2 powierzchni garażu i piwnic? Oczywiście wszystkie pozostałe czynniki jak media, fundusz remontowy itp odnośnie miejsca postojowego powinny zostać. Mam rację?
smooky 
   

Forumowicz


Dołączył: Śro Paź 21, 2009 10:34
Posty: 101
Skąd: Gdańsk, os. Myśliwskie

PostWysłany: Pon Lis 16, 2009 10:06    Temat postu: Re: Nieuzasadniony podział kosztów wspólnych nieruchomości!!!

sz_elmo napisał:

Zapewniam Pana, że takie rozwiązanie zostanie od razu zaskarżone - pisałem już o tym wcześniej. I nie zrobi tego ktoś, kto miejsca w hali nie posiada - a wręcz przeciwnie - osoba, która takie miejsce ma.


Panie Adamie - dlaczego inne wspólnoty (na osiedlach budowanych przez Inpro) mając akty not. na miejsca w hali potrafiły ustalić sensowny podział kosztów i maksymalne opłaty za miejsca w hali nie przekraczają tam 50 zł?
Dlaczego jesteśmy pośmiewiskiem i jedyną wspólnotą, na której miesięczne opłaty za miejsce w hali są tak wysokie?

Poza tym mam kolejne pytanie, skąd taka pewność, że taka uchwała zostanie od razu zaskarżona?
Czy osobą, która zaskarży taką uchwałę jest ktoś z Zarządu Wspólnoty?
Jeżeli tak, to kto to jest?

PS - mam mieszkanie na osiedlu.
sz_elmo 
   

Aktywny Forumowicz


Dołączył: Czw Sie 02, 2007 12:36
Posty: 257
Skąd: Gdańsk-Morena

PostWysłany: Pon Lis 16, 2009 21:35    Temat postu: Re: Nieuzasadniony podział kosztów wspólnych nieruchomości!!!

smooky napisał:
sz_elmo napisał:

Zapewniam Pana, że takie rozwiązanie zostanie od razu zaskarżone - pisałem już o tym wcześniej. I nie zrobi tego ktoś, kto miejsca w hali nie posiada - a wręcz przeciwnie - osoba, która takie miejsce ma.


Panie Adamie - dlaczego inne wspólnoty (na osiedlach budowanych przez Inpro) mając akty not. na miejsca w hali potrafiły ustalić sensowny podział kosztów i maksymalne opłaty za miejsca w hali nie przekraczają tam 50 zł?
Dlaczego jesteśmy pośmiewiskiem i jedyną wspólnotą, na której miesięczne opłaty za miejsce w hali są tak wysokie?


A czy ja kiedykolwiek, gdziekolwiek powiedziałem, że nie mamy możliwości wypracowania innego stanowiska? Mamy - ale musi być ono zgodne z prawem - tak, by w razie ewentualnej próby zaskarżenia naszych (Wspólnoty a nie Zarządu) ustaleń możliwe było wybronienie przyjętego rozwiązania.

Nie wiem, czy jesteśmy pośmiewiskiem - mniemam, że jest to metafora?

Wyjaśniałem już wielokrotnie - rozwiązanie, które funkcjonuje w naszej wspólnocie jest zgodne z prawem.

Wspólnota dopiero się kształtuje - dogrywane są pewne sprawy. Negocjowane umowy (kwoty, zapisy, kary, obowiązki stron).

Państwo natomiast chcielibyście, aby już i teraz zmienić sposób rozliczania hal garażowych. Tak jakby to było najważniejsze. A szczerze mówiąc (moim zdaniem) w chwili obecnej nie jest. Ważniejsze jest, aby podpisać dobre umowy z dobrymi podmiotami świadczącymi usługi. To przyniesie znacznie więcej korzyści niż zwoływane naprędce zebranie wspólnoty (koszty wynajmu sali, powiadamiania o uchwałach, itp.) tuż po tym jak się jedno odbyło.


Mimo burzliwej dyskusji na forum nie ma gwarancji, że proponowane przez Państwa rozwiązania (zmieniające sposób rozliczania) przejdą - miejsc w halach jest ~110 - mieszkań 289 - różnica widoczna aż nadto. A nawet jeśli przejdą w proponowanej formie - zostaną zaskarżone. I nie jest ważne kto to zrobi - bo prawo ma do tego każdy właściciel - i to nie tylko przez okres 6 tygodni - ostatnie orzeczenia sądowe (nie jestem specjalistą w tym zakresie, więc nie mogę przytoczyć konkretnie) pozwalają zaskarżać nawet po tym czasie.


Zapewniam Państwa, że zrobimy wszystko, aby każdy z nas ponosił minimalne opłaty związane z funkcjonowaniem wspólnoty. Ale proszę Was przede wszystkim, abyście postarali się chociaż przez chwilę spojrzeć na Wspólnotę szerzej niż tylko przez pryzmat zielonej kartki z zaliczkami, którą otrzymaliście. Jeśli poświęcimy (jako Zarząd) odpowiednią ilość czasu na rozkręcenie tej machiny, to będziemy wszyscy mieli z tego mieli dużo więcej korzyści niż jeślibyśmy teraz na gwałtu rety zwoływali zebranie wspólnoty, by zająć się naliczeniami za hale.

smooky napisał:
Poza tym mam kolejne pytanie, skąd taka pewność, że taka uchwała zostanie od razu zaskarżona?

Czy osobą, która zaskarży taką uchwałę jest ktoś z Zarządu Wspólnoty?
Jeżeli tak, to kto to jest?


To nie ma znaczenia, kto to jest. Chyba, że chce się mu gwoździem samochód przerysować - ale ostrzegam - kamery nagrywają praktycznie każdy ruch Wink

Bazowanie na tym, że ktoś się nie dowie, albo nie będzie mu się chciało, to stwarzanie pola do jawnych nadużyć. Cytując klasyka: Nie idźmy tą drogą!. Wink Poszukajmy rozwiązania kompromisowego. Na to jednak potrzeba nieco czasu - o który niniejszym apeluję.

Podrawiam,
Arkadiusz Chyliński
sz_elmo 
   

Aktywny Forumowicz


Dołączył: Czw Sie 02, 2007 12:36
Posty: 257
Skąd: Gdańsk-Morena

PostWysłany: Pon Lis 16, 2009 21:59    Temat postu: Re: Nieuzasadniony podział kosztów wspólnych nieruchomości!!!

mborek napisał:
sz_elmo napisał:
Podkreślam jeszcze raz - Zarząd nic na nikogo nie wrzucił. Postępujemy zgodnie z przepisami prawa. Prosiłbym, aby w ferworze dyskusji nie rzucał Pan bezpodstawnych oskarżeń. Dyskutujmy rzeczowo i merytorycznie.


Trochę tak, bo chyba nikt nie był poinformowany co idzie ze zmianami które zarząd przeprowadził, a przeprowadził je szybko.


Zarząd został wybrany 18.06.2009. Zebranie, na którym przedstawiono plan gospodarczy odbyło się 17.09.2009 (uchwały w skrzynkach wylądowały 8 lub 9 09.2009). Głosowanie zakończyło się 30.09.2009.

Owszem - można było to zrobić jeszcze szybciej - ale niestety mieliśmy okres urlopowy - więc musieliśmy z zebraniem poczekać do września.

A co do zarzutów - każdy, kto był obecny na zebraniu był poinformowany co niosą ze sobą konkretne uchwały. Ponadto - kiedy chodziliśmy po mieszkaniach i zbieraliśmy głosy każdemu z mieszkańców poświęcaliśmy minimum 10 minut (o ile chciał o coś zapytać).

Co jeszcze wg Pana mieliśmy zrobić? Każdy z nas kupując mieszkanie powinien wiedzieć, co się z tym wiąże. Trudno jest porozmawiać z przedstawicielami 289 mieszkań i każdemu wytłumaczyć w sposób, który on zrozumie.

mborek napisał:
sz_elmo napisał:
Zapewniam Pana, że takie rozwiązanie zostanie od razu zaskarżone - pisałem już o tym wcześniej. I nie zrobi tego ktoś, kto miejsca w hali nie posiada - a wręcz przeciwnie - osoba, która takie miejsce ma.


Powtarzam jeszcze raz, inne wspólnoty ( które mają takie samą sytuacją z halą garażową ) znalazły rozwiązanie takiej sytuacji. Czy to, że jesteśmy dużą wspólnotą to znaczy, że my nie możemy spróbować.


Odsyłam do swojej poprzedniej wypowiedzi (odpowiedź dla smooky)


mborek napisał:

sz_elmo napisał:
Właśnie tym się zajmujemy - sprawiedliwym podejściem w rozliczeniach kosztów funkcjonowania osiedla. Jeśli uważa Pan, że sprawiedliwe rozliczanie kosztów może być powodem zgrzytów, to ja nie mam argumentów. Zapytam tylko - kto takie zgrzyty będzie wywoływał? - i czemu jest winien sąsiad, który nie ma miejsca w hali?


Zobaczy Pan, że użytkownicy hali się upomną
Miejsc w hali garażowej jest około 100 czyli mniej więcej połowa mieszkańców posiada miejsce w hali. Rozumiem, że wspólnoty nie obchodzi hala garażowa, bo jest własnością tych 100 osób i w tej chwili nie są przeznaczane żadne pieniądze na ewentualne naprawy w hali. Czyli jak np za 2 lata hala będzie wymagała napraw to nie będzie na nią pieniędzy i użytkownicy będą musieli wyłożyć z własnych kieszeni. Taka jest pańska ( zarządu ) stanowisko. Proszę powiedzieć jeśli się mylę.

Moim zdaniem wspólnota też powinna się opiekować halą. CZy może trzeba utworzyć własną wspólnotę posiadaczy miejsc w hali garażowej. I będziemy rozliczać się między tymi wspólnotami


Idąc tym tropem: Proszę zatem, aby wspólnota mieszkaniowa zarezerwowała pieniądze na remont mojego lokalu wyodrębnionego (celowo nie piszę mieszkania). Zgadza się Pan na to?




mborek napisał:
sz_elmo napisał:
Adresatów (ewentualnych) pretensji wskazywałem już wcześniej - ustawodawca oraz INPRO. Nikt inny nie podejmował decyzji, które skutkują teraz tym, co wynika z prawnego stanu naszego osiedla.


Można tak podchodzić do sprawy, ale jak pytałem czy to jest sprawiedliwe i nie wynikną z tego problemy jak wyżej opisałem.


Dla Pana jest to niesprawiedliwe. Ale proponowane przez Pana rozwiązanie będzie niesprawiedliwe dla innego właściciela z naszej wspólnoty.

Do czego to doprowadzi? Będę się z Państwem przepychał na forum - najpierw będą mnie nienawidzili jedni - a potem drudzy. Skutek będzie ten sam - obelgi (mailowo) i oskarżenia o oszustwa.

W sumie tylko dla mnie nie będzie różnicy - komuś się nie zmieni Wink


mborek napisał:
Rozumiem Pańskie stanowisko i naprawdę przyjmę sposób rozliczanie zaakceptowany przez większość, ale sądząc po ilości głosów przeciwnych nie jest on akceptowalny dlatego zachęcam do dyskusji. CZekam na odpowiedź szczególnie jak to będzie z naprawami w hali, żeby ludzie się nie zdziwili za jakiś czas.


Proszę zatem policzyć ile osób pisze na forum i wyraża swoje niezadowolenie. Potem proszę tą liczbę podzielić przez 289. Forum to naprawdę nie jest reprezentatywna grupa.

Poza tym część osób po lekturze naszych wypowiedzi i rozmowach z członkami zarządu zmienia zdanie - nie mówię, że jest tych osób dużo - ale nawet 2-3 osoby, o których wiem, to już coś....

Co do napraw hali - odpisałem powyżej.

Pozdrawiam,
Arkadiusz Chyliński
smooky 
   

Forumowicz


Dołączył: Śro Paź 21, 2009 10:34
Posty: 101
Skąd: Gdańsk, os. Myśliwskie

PostWysłany: Pon Lis 16, 2009 23:14    Temat postu: Re: Nieuzasadniony podział kosztów wspólnych nieruchomości!!!

sz_elmo napisał:

A czy ja kiedykolwiek, gdziekolwiek powiedziałem, że nie mamy możliwości wypracowania innego stanowiska?


No przecież napisał Pan, że (cytuję):
"Zapewniam Pana, że takie rozwiązanie zostanie od razu zaskarżone"

Czyli propozycja zmniejszenia opłat za miejsca w hali jest wg Pana skazana na niepowodzenie.
Dobrze interpretuję?

sz_elmo napisał:

Mamy - ale musi być ono zgodne z prawem - tak, by w razie ewentualnej próby zaskarżenia naszych (Wspólnoty a nie Zarządu) ustaleń możliwe było wybronienie przyjętego rozwiązania.


sz_elmo napisał:

Wyjaśniałem już wielokrotnie - rozwiązanie, które funkcjonuje w naszej wspólnocie jest zgodne z prawem.


A czy inne rozwiązania, które przewidują mniejsze opłaty za hale nie mogą być zgodne z prawem?
Czy mam rozumieć, że wszystkie inne wspólnoty działające na osiedlach Inpro działają niezgodnie z prawem? Tam płacą mniej i jakoś nikt postanowień nie zaskarżył.

sz_elmo napisał:

Nie wiem, czy jesteśmy pośmiewiskiem - mniemam, że jest to metafora?

Niestety, istnieje możliwość, że nie jest to tylko metafora.
Dotarły do mnie informacje (zaznaczam, że nie są potwierdzone), że sam Patronat dziwi się takiemu rozwiązaniu.

sz_elmo napisał:

smooky napisał:
Poza tym mam kolejne pytanie, skąd taka pewność, że taka uchwała zostanie od razu zaskarżona?

Czy osobą, która zaskarży taką uchwałę jest ktoś z Zarządu Wspólnoty?
Jeżeli tak, to kto to jest?


To nie ma znaczenia, kto to jest. Chyba, że chce się mu gwoździem samochód przerysować - ale ostrzegam - kamery nagrywają praktycznie każdy ruch Wink

Bazowanie na tym, że ktoś się nie dowie, albo nie będzie mu się chciało, to stwarzanie pola do jawnych nadużyć. Cytując klasyka: Nie idźmy tą drogą!. Wink Poszukajmy rozwiązania kompromisowego. Na to jednak potrzeba nieco czasu - o który niniejszym apeluję.


Nikomu rozsądnemu nie przyszłoby do głowy rysowanie samochodu,
nie myślę tymi kategoriami.
Zastanawiam się raczej nad tym, że jeżeli w Zarządzie jest osoba, która tylko czeka na to, aby zaskarżyć uchwałę:
- przewidującą niższe opłaty za miejsca w hali (ale pokrywające rzeczywiste koszty)
- zgodną z prawem
to jaka jest intencja jej postępowania?
mborek 
   

Stały bywalec


Dołączył: Pon Paź 26, 2009 14:21
Posty: 69
Skąd: Morena

PostWysłany: Wto Lis 17, 2009 7:17    Temat postu: Re: Nieuzasadniony podział kosztów wspólnych nieruchomości!!!

sz_elmo napisał:
Idąc tym tropem: Proszę zatem, aby wspólnota mieszkaniowa zarezerwowała pieniądze na remont mojego lokalu wyodrębnionego (celowo nie piszę mieszkania). Zgadza się Pan na to?


Hala garażowa nie jest lokalem, którego właścicielem jest jeden użytkownik. Idąc Pana tropem to po co zbieramy zaliczki na funkcjonowanie osiedla. Jak będzie konieczność napraweinia czegoś to 289 użytkownikówzrobi "zrzutkę" i zapłaci za to. Realne? Chyba nie. Pan chce, żeby tak robiło 100 właścicieli mesc garażowych, więc może wspólnota też tak mogłaby.

sz_elmo napisał:
Mimo burzliwej dyskusji na forum nie ma gwarancji, że proponowane przez Państwa rozwiązania (zmieniające sposób rozliczania) przejdą - miejsc w halach jest ~110 - mieszkań 289 - różnica widoczna aż nadto.


Niech Pan trzyma sie jednej opcji. Skoro płacimy udziałami to głosujemy też udziałami więc jest wysoce prawdopodobne, że posiadacze miejsc garażowych mają większość.
sz_elmo 
   

Aktywny Forumowicz


Dołączył: Czw Sie 02, 2007 12:36
Posty: 257
Skąd: Gdańsk-Morena

PostWysłany: Śro Lis 18, 2009 13:21    Temat postu: Re: Nieuzasadniony podział kosztów wspólnych nieruchomości!!!

smooky napisał:
sz_elmo napisał:

A czy ja kiedykolwiek, gdziekolwiek powiedziałem, że nie mamy możliwości wypracowania innego stanowiska?


No przecież napisał Pan, że (cytuję):
"Zapewniam Pana, że takie rozwiązanie zostanie od razu zaskarżone"

Czyli propozycja zmniejszenia opłat za miejsca w hali jest wg Pana skazana na niepowodzenie.
Dobrze interpretuję?


W formie, którą proponujecie Państwo na forum - tak.

smooky napisał:
sz_elmo napisał:

Mamy - ale musi być ono zgodne z prawem - tak, by w razie ewentualnej próby zaskarżenia naszych (Wspólnoty a nie Zarządu) ustaleń możliwe było wybronienie przyjętego rozwiązania.


sz_elmo napisał:

Wyjaśniałem już wielokrotnie - rozwiązanie, które funkcjonuje w naszej wspólnocie jest zgodne z prawem.


A czy inne rozwiązania, które przewidują mniejsze opłaty za hale nie mogą być zgodne z prawem?
Czy mam rozumieć, że wszystkie inne wspólnoty działające na osiedlach Inpro działają niezgodnie z prawem? Tam płacą mniej i jakoś nikt postanowień nie zaskarżył.


Proszę Pana - nie widziałem uchwał (o ile takie były w ogóle podjęte - a nie jest to robione 'na wariata'), które zatwierdzały inne INPRO-wskie wspólnoty.

Nie wiem jakie są przyczyny tego, że nikt tam nie zaskarża - podejrzewam, że jest to niewiedza albo lenistwo. Na chwilę obecną tyle mogę w tym temacie powiedzieć.

smooky napisał:
sz_elmo napisał:

Nie wiem, czy jesteśmy pośmiewiskiem - mniemam, że jest to metafora?

Niestety, istnieje możliwość, że nie jest to tylko metafora.
Dotarły do mnie informacje (zaznaczam, że nie są potwierdzone), że sam Patronat dziwi się takiemu rozwiązaniu.


Proszę zatem zwrócić się do Patronatu z pytaniem o oficjalne zdanie w tej sprawie. Bo jak na razie poruszamy się w sferze domysłów i przypuszczeń.

smooky napisał:
sz_elmo napisał:

smooky napisał:
Poza tym mam kolejne pytanie, skąd taka pewność, że taka uchwała zostanie od razu zaskarżona?

Czy osobą, która zaskarży taką uchwałę jest ktoś z Zarządu Wspólnoty?
Jeżeli tak, to kto to jest?


To nie ma znaczenia, kto to jest. Chyba, że chce się mu gwoździem samochód przerysować - ale ostrzegam - kamery nagrywają praktycznie każdy ruch Wink

Bazowanie na tym, że ktoś się nie dowie, albo nie będzie mu się chciało, to stwarzanie pola do jawnych nadużyć. Cytując klasyka: Nie idźmy tą drogą!. Wink Poszukajmy rozwiązania kompromisowego. Na to jednak potrzeba nieco czasu - o który niniejszym apeluję.


Nikomu rozsądnemu nie przyszłoby do głowy rysowanie samochodu,
nie myślę tymi kategoriami.
Zastanawiam się raczej nad tym, że jeżeli w Zarządzie jest osoba, która tylko czeka na to, aby zaskarżyć uchwałę:
- przewidującą niższe opłaty za miejsca w hali (ale pokrywające rzeczywiste koszty)
- zgodną z prawem
to jaka jest intencja jej postępowania?


Dlaczego od razu w Zarządzie? Czy wydaje się Panu, że tylko Zarząd wychodzi z założenia, że powinniśmy płacić zgodnie z posiadanymi udziałami? Zapewniam, że na osiedlu mieszkają osoby, które mimo, iż nie są w Zarządzie doskonale orientują się w swoich prawach (i obowiązkach) wynikających z ustawy o własności lokali.

Co do intencji - nie mogę odpowiadać za kogoś, ale podejrzewam, że chodzi tylko i wyłącznie o sprawiedliwość.


Pozdrawiam,
Arkadiusz Chyliński
sz_elmo 
   

Aktywny Forumowicz


Dołączył: Czw Sie 02, 2007 12:36
Posty: 257
Skąd: Gdańsk-Morena

PostWysłany: Śro Lis 18, 2009 13:46    Temat postu: Re: Nieuzasadniony podział kosztów wspólnych nieruchomości!!!

mborek napisał:
sz_elmo napisał:
Idąc tym tropem: Proszę zatem, aby wspólnota mieszkaniowa zarezerwowała pieniądze na remont mojego lokalu wyodrębnionego (celowo nie piszę mieszkania). Zgadza się Pan na to?


Hala garażowa nie jest lokalem, którego właścicielem jest jeden użytkownik. Idąc Pana tropem to po co zbieramy zaliczki na funkcjonowanie osiedla. Jak będzie konieczność napraweinia czegoś to 289 użytkownikówzrobi "zrzutkę" i zapłaci za to. Realne? Chyba nie. Pan chce, żeby tak robiło 100 właścicieli mesc garażowych, więc może wspólnota też tak mogłaby.


Podobnie byłoby, gdyby kupił Pan mieszkanie do spółki z osobą, z którą nie ma Pan wspólnoty majątkowej. Wówczas każdy z Was miałby udział w mieszkaniu proporcjonalny do wkładu w mieszkanie. Każdy miałby też pewnie akt notarialny - a jeśli nie, to musielibyście 'dogadać się' odnośnie tego jak głosujecie udziałem, który przypada na Wasze mieszkanie.

Właściciele miejsc w hali nie robią 'zrzutki' dlatego, że Zarząd tak chce. 'Chce' tak ustawodawca.

mborek napisał:
sz_elmo napisał:
Mimo burzliwej dyskusji na forum nie ma gwarancji, że proponowane przez Państwa rozwiązania (zmieniające sposób rozliczania) przejdą - miejsc w halach jest ~110 - mieszkań 289 - różnica widoczna aż nadto.


Niech Pan trzyma sie jednej opcji. Skoro płacimy udziałami to głosujemy też udziałami więc jest wysoce prawdopodobne, że posiadacze miejsc garażowych mają większość.


Właściciele miejsc w halach mają:
Blok 12: 719,5 m^2/19790,5 m^2 * 100 = 3,64%
Blok 14: 423,5 m^2/19790,5 m^2 * 100 = 2,14%
Blok 18: 858,7 m^2/19790,5 m^2 * 100 = 4,34%
Blok 20: 599,6 m^2/19790,5 m^2 * 100 = 3,03%

W sumie: ~13,15% udziałów.

Czy jest to większość? Nie.

A żeby było ciekawiej - ze względu na to, że lokale wyodrębnione, którymi są hale są własnością osób, które nie mają wspólnoty majątkowej, to aby ich głos był ważny (aby można było głosować tym udziałem) musi być pomiędzy tymi właścicielami jednomyślność. Jest tak dlatego, że w tym przypadku wchodzą w rachubę przepisy kodeksu cywilnego. Można to zrobić w taki sposób, że wszyscy właściciele miejsc w hali upoważniają np. jedną osobę do głosowania udziałem przypadającym na halę na zebraniach wspólnoty. W przypadku, gdy choć jedna osoba nie wyrazi na to zgody głosowanie tym udziałem nie jest możliwe.

Pisałem już wcześniej, że INPRO wpuściło nas w niezłe maliny z taką formą własności miejsc w hali. Przyczyn nie znamy i zapewne nie poznamy.

p.s. W tym kraju nie wszystko jest tak oczywiste, jakby się wydawało. Niestety. Nie chcę uprawiać polityki - ale to 'nasi reprezentanci' uchwalają prawo, które później w nas bije.

Pozdrawiam,
Arkadiusz Chyliński
marekz 
   

Stały bywalec


Wiek: 40
Dołączył: Śro Paź 21, 2009 10:31
Posty: 82
Skąd: mysliwskie 3

PostWysłany: Śro Lis 18, 2009 14:10    Temat postu: Re: Nieuzasadniony podział kosztów wspólnych nieruchomości!!!

sz_elmo napisał:
Właściciele miejsc w hali nie robią 'zrzutki' dlatego, że Zarząd tak chce. 'Chce' tak ustawodawca.



Na co idą te pieniądze? Czy jest pan w stanie przedstawić faktury albo wyliczenia na podstawie których oblicza się tą kwotę? Idą te pieniądze do ustawodawcy? Nie wiem jak to rozumieć że chce tak ustawodawca? Czy utrzymanie miejsca garażowego jest tak drogie? Na co w razie czego idzie nadwyżka? Nie mam miejsca garażowego ale pytam z ciekawości, bo może wiele innych części wspólnych jest naliczanych podobnie
Odpowiedz do tematu Strona 3 z 8 Idź do strony Poprzednia    1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama